Informacje Light Sheer Duet
Czym różni się laser Light Sheer od urządzeń typu IPL i VPL, które zawierają lampę ksenonową?
Róznica pomiędzy laserem a IPL polega głównie na skuteczności usuwania owłosienia i ilośći zabiegów potrzebnych do depilacji. Laser diodowy usuwa owłosienie na zawsze, po zabiegu włosy nie odrastają.
Fale świetlne lasera mają tę samą długość fali i niewielką rozbieżność w związku z tym działają w sposób celowany na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodzą tkankom dookoła. Skuteczność epilacji (depilacji laserowej) laserem Light Sheer sięga 95%.
To znaczy, że może odrosnąć 5 % włosków, które są jasne, cienkie i nie mają ciemnego barwnika – melaniny.
IPL (Intense Pulsed Light czyli Intensywnie Pulsujące Światło) lub VPL nie są laserami, choć często są nimi błędnie nazywane.
W rzeczywistości pacjent poddawany jest zabiegowi naświetlaniu lampą xenonową zawartą w tych urządzeniach. Wadą urządzeń IPL jest to, że wysyłają one wiele długości fal i przez to rozgrzewają przy okazji tkanki okoliczne. Wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez otoczenie. IPL nie działa wybiórczo na włos.
Bolesność zabiegów IPL i laserów podobna i uzależniona jest od wrażliwości pacjenta oraz urządzenia do depilacji. Laser Light Sheer posiada końcówkę chłodząca Chill Tip, dzięki której zabieg jest dużo bardziej komfortowy.
Lasery diodowe – który wybrać?
Na rynku pojawiło się dużo kosmetycznych laserów diodowych o niskiej skuteczności. Przed wyborem lasera przede wszystkim sprawdź jego nazwę oraz producenta by móc dokonać porównania ze znanymi na rynku laserami diodowymi. Dowiedz się czy posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez U.S. FDA oraz certyfikaty instytucji europejskiej, w tym ISO 9001.
Jaki laser wybrać?
Na rynku funkcjonują różne typy laserów, np. diodowe, aleksandrytowe, neodymowo-yagowe, rubinowe i frakcyjne.
Różnią się przede wszystkim długością fali światła, które emitują. Jeżeli chodzi o walory użytkowe, to NAJSKUTECZNIEJSZE DO EPILACJI SĄ LASERY DIODOWE. Uwaga! IPL nie jest laserem, to tzw. źródło światła pulsacyjnego. Urządzenia tego typu nie sprawdzają się w epilacji (wyjątkiem są wysokiej jakości aparaty medyczne).
Jak będę wyglądać bezpośrednio po zabiegu?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień, który najczęściej ustępuje w 2-3 godziny po zabiegu. Dodatkowo w miejscach ujść włosów do skóry pojawia się drobny obrzęk około-mieszkowy. Jest to pożądana reakcja skóry, świadcząca o prawidłowym wykonaniu zabiegu. Zabiegi depilacji laserowej nie wyłączają z życia codziennego. Zaraz po zabiegu można powrócić do pracy, szkoły, itd.
Czy można wykonać makijaż?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Bezpośrednio po zabiegu lepiej zrezygnować z wykonywania makijażu, aby nie podrażniać naskórka. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby umalować się następnego dnia, kiedy zejdzie zaczerwienienie.
Co dzieje się z włosami po zabiegu?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej wypadają one ze skóry po ok. 10 dniach. Skóra robi się gładka i taka pozostaje do momentu aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy odrost pojawia się średnio 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu, w obrębie tułowia po ok. 6-8 tygodniach, na kończynach nawet do 3 miesięcy.
Jak długo trwa zabieg?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Czas trwania zabiegu zależy od wielkości depilowanej powierzchni oraz stopnia owłosienia pacjenta. Zabiegi na nogach bądź plecach będą bardziej pracochłonne, natomiast te na twarzy mogą zając kilka minut. Dzięki LIGHTSHEER® DUET™ depilacje wykonamy w krótszym czasie dzięki dodatkowej głowicy .
Przykładowo wąsik trwa ok 5 minut, pachy ok 10 minut bikini ok 15 minut
Ile zabiegów powinno się wykonać, aby pozbyć się owłosienia na zawsze?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Aby pozbyć się niechcianego owłosienia należy wykonać minimum 3 zabiegi. Ostateczna liczba zabiegów jest zależna od oczekiwań pacjenta oraz od skłonności do występowania nadmiernego owłosienia szczególnie u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi. Zabieg powtórzony czterokrotnie pozwala na znaczną redukcję ilości włosków, ich osłabienie i spowolnienie wzrostu a często wyeliminowanie ich całkowite. Konieczność powtarzania zabiegów wiąże się z cyklem wzrostu włosa. Nie wszystkie włosy rosną równocześnie, rozróżniamy trzy fazy wzrostu włosa anagen, katagen, telogen.
Celem depilacji jest naświetlenie i przez to usunięcie tych włosów, które są w fazie aktywnego wzrostu czyli w fazie zwanej anagen. Włosy będące w kolejnych fazach wzrostu nie zaabsorbują dostatecznej dawki promieniowania lasera i zachowają zdolność regeneracji i dalszego wzrostu. Dlatego konieczne jest kilka zabiegów, aby zaaplikować światło lasera na włosa we właściwej fazie.
Czy każdy może się poddać zabiegowi depilacji laserowej?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Wszystko zależy od koloru włosa i skóry. Włosy, które nie są podatne na depilację laserową to bardzo jasny blond, siwy i rudy. Decyduje o tym melanina, najważniejszy atrybut w depilacji laserowej. Im mniej melaniny we włosie (czyli im włos jaśniejszy) tym trudniejszy do depilacji. Im więcej melaniny w skórze (czyli im skóra ciemniejsza) tym depilacja trudniejsza, bo można ciemną skórę odbarwić dlatego też musimy zmniejszyć moc lasera. Stąd właśnie bardzo ważne, aby przez cały okres depilacji w ogóle nie opalać się. Klienci z ciemną skórą mogą być jednak bez obaw depilowani, należy odpowiednio dobrać energię i długość fali do zabiegu.
W jakim odstępie czasowym powinnam się zgłosić na kolejny zabieg?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Kosmetolog wykonując pierwszy zabieg umawia się na konkretną datą kolejnego zabiegu, biorąc pod uwagę osobiste predyspozycje i uwarunkowania pacjenta. Data kolejnego zabiegu jest również ściśle powiązana z fazami wzrostu włosa, w związku z tym kolejny zabieg należy wykonać średnio w odstępie 4-8 tygodni, w zależności od depilowanej części ciała.
Czy depilacja laserowa jest bolesnym zabiegiem?
→ LIGHTSHEER® DUET™ – depilacja laserowa
Stopień odczuwania bólu podczas zabiegu jest uzależniony od progu indywidualnej wrażliwości na ból, który różni się u każdego człowieka. W naszym salonie oferujemy Państwu zabieg depilacji laserowej najnowszym sprzętem LIGHTSHEER® DUET™, który posiada 2 głowice które znacznie niwelują ból a wręcz działają bezboleśnie. W przypadku jednak wysokiej wrażliwości na ból zalecamy zastosowanie 2 godziny przed zabiegiem, maści znieczulającej Emla 5%. Należy również pamiętać, że miejsca, gdzie skóra jest bardziej opalona, będą podczas depilacji bardziej wrażliwe na ból.
Czym różni się laser Light Sheer od urządzeń typu IPL i VPL, które zawierają lampę ksenonową?
Róznica pomiędzy laserem a IPL polega głównie na skuteczności usuwania owłosienia i ilośći zabiegów potrzebnych do depilacji. Laser diodowy usuwa owłosienie na zawsze, po zabiegu włosy nie odrastają.
Fale świetlne lasera mają tę samą długość fali i niewielką rozbieżność w związku z tym działają w sposób celowany na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodzą tkankom dookoła. Skuteczność epilacji (depilacji laserowej) laserem Light Sheer sięga 95%. To znaczy, że może odrosnąć 5 % włosków, które są jasne, cienkie i nie mają ciemnego barwnika – melaniny.
IPL (Intense Pulsed Light czyli Intensywnie Pulsujące Światło) lub VPL nie są laserami, choć często są nimi błędnie nazywane. W rzeczywistości pacjent poddawany jest zabiegowi naświetlaniu lampą xenonową zawartą w tych urządzeniach. Wadą urządzeń IPL jest to, że wysyłają one wiele długości fal i przez to rozgrzewają przy okazji tkanki okoliczne. Wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez otoczenie. IPL nie działa wybiórczo na włos.
Bolesność zabiegów IPL i laserów podobna i uzależniona jest od wrażliwości pacjenta oraz urządzenia do depilacji. Laser Light Sheer posiada końcówkę chłodząca Chill Tip, dzięki której zabieg jest dużo bardziej komfortowy.
Podsumowując najważniejsza różnica pomiędzy laserami do depilacji (epilacji) a IPL i VPL polega na ich skuteczności oraz ilości zabiegów jakie należy wykonywać. Niezależne źródla podają, że na 1 zabieg z użyciem lasera należy wykonać średnio 3 i więcej zabiegów lampami polichromatycznymi (IPL) (dr Piotr Sznelewski „Eden” nr 10 rok 2011) uzyskując i tak słabszy efekt. Dodatkowo u pacjentów poddanych zabiegom depilacji IPL lub VPL całkowite usunięcie owłosienia jest znacznie utrudnione ponieważ cebulki włosów po naświetlaniu IPL mogą być inaczej uszkodzone, „zdeformowane” przez co skuteczna laserowa depilacja (epilacja) może być trudniejsza po wcześniejszych zabiegach fotodepilacji.
Przeciwwskazania do zabiegu
» Ciążą i okres karmienia piersią,
» Infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe (np. opryszczka),
» Choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska,
» Skóra opalona naturalnie, w solarium bądź w wyniku stosowania preparatów brązujących lub samoopalających,
» Stosowanie leków i ziół światłouczulających, jak również antybiotyków,
» Wyrywanie włosów za pomocą pensety, wosku czy depilatora (zaprzestać 4-8 tygodni przed zabiegiem),
» Rozrusznik serca,
» W przypadku zabiegu depilacji laserowej pach, nie wolno stosować preparatów typu Etiaxil, Antidral,
» Depilacja laserowa jest skuteczna w przypadku włosów ciemnych.
» UWAGA!!! Włosów jasnych, siwych, rudych nie da się usunąć!
Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej
» Skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli tego wymaga, stosuj preparaty nawilżające (Dermosan, Nanobase, Alantan Plus) tydzień wcześniej, szczególnie przy depilacji laserowej nóg.
» Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji. NIE W TEN SAM DZIEŃ
» Przed każdym zabiegiem, włosów nie można wyrywać (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne) przez okres 4-8 tygodni. Można natomiast je golić, przycinać lub depilować kremem, choć ten ostatni sposób należy zakończyć tydzień wcześniej.
» Stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed zabiegiem.
» Preparaty o działaniu złuszczającym (peelingi) należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
» Terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
» Leki światłouwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec!, nagietek, herbata Figura 1,2) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem.
» Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 1 miesiąc po infekcji typu opryszczki wargowej lub płciowej.
» Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Minimalna przerwa po insolacji naturalnej lub solarium to 4-6 tygodni. Najlepszym optymalnym czasem jest 6 tygodni odstępu między zabiegami.
Postępowanie po zabiegu depilacji laserowej
» Opalanie jest bezwzględnie przeciwwskazane do 2 tygodni po zabiegu. W tym okresie należy stosować kremy z filtrami anty-UVA i B z filtrem 50.
» Kolejne zabiegi należy wykonywać w odstępach od 4 do 12 tygodni.
» Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry oraz/lub strupki, które ustępują po kilku godzinach/ dniach
1. W tym czasie (2-3 dni po zabiegu) należy skórę traktować delikatnie:
» myć żelem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, ew. czystą wodą,
» nie stosować dezodorantów i antyperspirantów bezpośrednio po zabiegu (jeśli depilacja dotyczyła pach),
» stosować zasypkę lub krem Alantan Plus albo Bepanthen czy Termcool,
» delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób,
» preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzać po 2 tygodniach od zabiegu.
2. Nie wolno stosować:
» leków uczulających na słońce,
» dziurawca, nagietka,
» kosmetyków i leków złuszczających – min. do 2 tygodni po zabiegu,
» kremów z witaminą A, C ani z kwasami w trakcie trwania całej kuracji.
3. Nie wyrywać włosów woskiem ani pęsetą między zabiegami.
4. Nie korzystać z basenów i saun przez 3-5 dni po zabiegu ze względu na ryzyko podrażnienia skóry.
5. Kolejne zabiegi należy wykonać w odstępach 4-12 tygodniowych.